به اینفانتینو ربطی ندارد

به گزارش لحظه عکاسی، حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه به واسطه مصاحبه ای که هفته گذشته پیرامون میزبانی بازی عراق - ایران نموده بود، مورد هجمه رسانه ای جریان معاند واقع شد، به گونه ای که وارونه مطرح کردند آصفی در این جنجال سوی حریف را گرفته است.

به اینفانتینو ربطی ندارد

به گزارش گروه رسانه های لحظه عکاسی، حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه به واسطه مصاحبه ای که هفته گذشته پیرامون میزبانی بازی عراق - ایران نموده بود، مورد هجمه رسانه ای جریان معاند واقع شد، به گونه ای که وارونه مطرح کردند آصفی در این جنجال سوی حریف را گرفته است. به همین بهانه سراغ ایشان رفتیم تا درباره دیدگاهش بیشتر شرح دهد. وی که هم اینک به عنوان مشاور امور بین الملل فدراسیون فوتبال هم فعالیت می نماید، در بخشی از صحبت هایش با وطن امروز به دخالت های جیانی اینفانتینو در فوتبال ایران اشاره و اظهار کرد رئیس فیفا بیش از آنکه فکر منافع فوتبال ما باشد، به فکر نمایش خودش است. آصفی اعتقاد دارد منابع اقتصادی ما در فدراسیون جهانی فوتبال به صورت کامل بلوکه شده که این عین دخالت سیاست در ورزش است اما عوض حل این مشکل، مرتب شاهد دخالت های اینفانتینو در امور فوتبال ایران هستیم.

صحبت های شما درباره میزبانی عراق با نقدها و حملاتی همراه شد. با توجه به وضعیت ناآرام این کشور عربی، علاقه داشتید ایران در بصره بازی کند؟

من از 2 منظر امنیتی و سیاسی درباره میزبانی عراق صحبت کردم. عراقی ها به خاطر وضعیتی که دارند، خیلی کوشش کردند میزبانی کشورهای مختلف را بگیرند. یادمان نرود که 2 کشور امارات و عربستان دارند کوشش می نمایند عراق را ناامن نمایند. هم پول خرج می نمایند و هم کوشش می نمایند بگویند عراق ناامن است. ما هم به لحاظ اینکه عراق همسایه ما است و هم روابط نزدیکی با این کشور داریم، دوست داریم دشمنان عراق ناکام شوند. خیلی روشن است که توطئه هایی علیه عراق جریان دارد، بنابراین از لحاظ سیاسی، ترجیح ما این بود در عراق بازی کنیم. حتما جمهوری اسلامی دوست دارد ما در این کشور بازی کنیم ولی در کنار سیاست، موضوع دیگری هم وجود دارد و آن بحث امنیت است. من گفتم ما باید از عراق تضمین بگیریم و با وزارت امور خارجه و سفارتخانه خودمان صحبت کنیم که ا گر عراق امنیت کشورش را تضمین کند، بازی کردن در آنجا منعی ندارد اما اگر تضمین ندهد، هیچ کس موافق این نیست که تیم ملی کشورمان در عراق ناامن بازی کند. به هرحال AFC و ارگان های برگزار نماینده مسابقه تشخیص داده اند این دیدار در کشور دیگری برگزار شود.

چرا خود ایران به خاطر همین ناآرامی عراق نامه ای نزد تا در کشور دیگری بازی کند؟

ایران گفت وگوهای نزدیک و زیادی با عراقی ها داشت. حتی یک تیم را فرستاد تا از نزدیک وضعیت این کشور را آنالیز کند. وقتی آنالیز کردند احساس کردند شرایط بازی کردن در عراق 50-50 است. بحث این است اگر عراق می توانست با شرایط موجود در کشورش از ایران میزبانی کند، دست ما بازتر و قوی تر بود و می گفتیم وقتی عراق توانسته از ایران میزبانی کند، پس سعودی ها هم می توانند در ایران بازی نمایند. درواقع صحبت من از بازی کردن در عراق این بود که AFC را مجاب کنیم سعودی ها را برای برگزاری مسابقات به ایران بکشاند.

برخی از دوستان که انتقادی هم داشتند اگر این صحبت های من را بشنوند حتما تجدیدنظر خواهند کرد.

بازی ایران - عراق در اردن برگزار خواهد شد، نظرتان درباره میزبانی این کشور چیست؟

مسافت برای ما دورتر می شود. عراق کشور نزدیک به خودش را انتخاب نموده است. شاید عراقی ها احساس کردند اگر کشورهایی مثل امارات و قطر را به عنوان محل برگزاری مسابقه انتخاب نمایند تماشاگران ایرانی بیشتر به ورزشگاه می آیند و این به نفع ایران و به ضرر آنهاست. طبیعی است کشوری مثل اردن را انتخاب نمایند که به نفع شان باشد. رابطه کشور ما با اردن عادی است و عراق خواسته از شرایط میزبانی بخوبی استفاده کند.

بحث میزبانی در کشور سوم شد؛ چرا دیپلماسی ورزشی ما برابر سعودی ها در این چند سال ضعیف عمل نموده است؟ اینکه ما نتوانسته ایم از قدرت مان استفاده کنیم و سعودی ها را به ایران بکشانیم.

عربستانی ها تا می توانند پول خرج می نمایند. طبیعی است امکانات اقتصادی ما به اندازه این کشور نیست. پولی هم که داریم فیفا و ارگان های بین المللی فوتبال بلوکه نموده اند در حالی که باید با آمریکایی ها صحبت می کردند تا این پول های بلوکه به ایران داده شود. فیفا ادعا می نماید فوتبال سیاسی نیست. خب! بلوکه کردن پول های ما یک اقدام سیاسی است. نمی شود نگاهی دوگانه و تبعیض آمیز داشت. فیفا باید مقابل سیاست آمریکا بایستد اما تا به حال این کار را ننموده است.

تمهیداتی نیندیشیده ایم که حداقل از این به بعد سعودی ها مجبور شوند برای انجام مسابقات به ایران بیایند؟

فدراسیون در زوریخ و در سطح آسیا صحبت نموده تا بتوان این عمل را انجام داد اما تا به امروز نتیجه ای نگرفته ایم. فعلا پول سعودی ها بیشتر از ما است.

مسائل اقتصادی تا حدی است که سرمربی تیم ملی با وجود اینکه تنها یک هفته تا بازی حساس ما با عراق باقی مانده غایب بود و خبری از او نبود.

دوستان در فدراسیون درصدد برطرف این مسائل هستند، البته دولت باید به تیم های فوتبال ما یاری اقتصادی کند، به هرحال پول های بلوکه آنها داده می شود و تا ابد که تحریم ها باقی نمی ماند. کاش دولت 20-10 میلیون دلار به فدراسیون بدهد. با توجه به هزینه هایی که دولت می نماید، این مقدار مبلغ بالایی نیست. پیش از اینکه مسائل ما ربط پیدا کند به اینکه ما بی پول هستیم، بازمی شود به اینکه نمی توانیم منابع اقتصادی را درست مدیریت کنیم. با ساماندهی و برنامه ریزی درست می شود این مسائل اقتصادی را برطرف کرد.

اینفانتینو در صحبت های اخیر خود گفت بزودی به ایران سفر می نماید تا در کنار بانوان به تماشای بازی های لیگ بنشیند. این یعنی فشار فیفا موجب شده است بانوان برای لیگ هم به ورزشگاه بیایند یا خود فدراسیون هم قصد انجام این کار را دارد؟

اگر شرایط ورزشگاه ها را به گونه ای فراهم کنیم که خانم ها هم بتوانند بیایند، اقدام بدی نیست. بانوان هم نیمی از جامعه هستند. بازی با کامبوج در ورزشگاه حضور داشتم و خیلی رفتار متمدنانه ای هم از خانم ها دیدم. اما اینفانتینو بهتر است به جای اینکه برای بازی های داخلی که به او مربوط نیست فشار بیاورد، به فکر پول های بلوکه ما باشد تا این نمایش های سیاسی.

سؤال آخر؛ گفته می شود تا خاتمه سال 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس خصوصی می شوند، به نظر شما شدنی است؟

بعید می دانم، بیشتر شبیه یک شوخی است.

منبع : وطن امروز

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "به اینفانتینو ربطی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اینفانتینو ربطی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید