شریک قابل احترام بمان

به گزارش لحظه عکاسی، رییس جمهور آلمان از آمریکا خواست که به عنوان یک شریک، احترام متقابل را رعایت کند و ملی گرایی را رد کند.

شریک قابل احترام بمان

فرانک والتر اشتاینمایر، رییس جمهور آلمان در سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین با اشاره به نقش کلیدی آمریکا در فروپاشی این دیوار منفور که آلمان شرقی کمونیست را از آلمان غربی کاپیتالیست جدا می کرد، اظهار کرد، همچنان صدای گریه رونالد ریگان، رییس جمهور وقت آمریکا را هنگامی که گفت این دیوار را خراب کنید، می شنود.

به گزارش روزنامه دیلی میل، او با انتقاد از سیاست اول آمریکای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و تاکیدش برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک خواهان بازگشت آمریکا به رویکرد سابق خود شد.

اشتاینمایر در این باره گفت: چیزی که امیدوارم در آینده اتفاق بیفتد، حضور آمریکا به عنوان یک شریک است که احترام متقابل را رعایت می نماید و در راستای منافع دموکراسی و آزادی و علیه خودخواهی ملی گام برمی دارد.

وی با اشاره به گرایش های راست افراطی که طی سال های اخیر در آلمان رشد نموده، اضافه کرد: دیواری تازه سر برآورده که در کشورمان ایجاد تفرقه نموده است. این دیوار، دیواری از ناامیدی، خشم و نفرت است.

این رییس جمهور خواهان تخریب دیوارهایی شد که نامرئی هستند اما ایجاد تفرقه می نمایند؛ دیوارهایی که مانعی در انسجام آلمان هستند.

اشتاینمایر در این مراسم که روز شنبه در برلین برگزار گردید از کشورهای اروپایی خواست که با جدیت به کوشش های خود برای وحدت قاره اروپا ادامه دهند.

او با اشاره به فروپاشی شوروی و برچیده شدن حصار دور بخش شرقی اروپا، موسوم به پرده آهنین تاکید نمود که تمام اهداف و امیدواری هایی که با این رویداد انتظارش می رفت تحقق پیدا ننموده است.

رئیس جمهوری آلمان گفت آزادی، دموکراسی، رفاه و وحدت اروپا همچنان اهدافی بزرگ و متعالی به شمار می فرایند. به دعوت او سران اسلواکی، جمهوری چک، لهستان و مجارستان نیز در مراسم رسمی یادبود نهم نوامبر در برلین حضور داشتند.

فرانک والتر اشتاینمایر در این مراسم توضیح داد که بدون اقدام شجاعانه و اراده آزادی خواهانه این چهار کشور انقلاب مسالمت آمیز در اروپای شرقی و وحدت دو آلمان امکان پذیر نبود.

نهم نوامبر برای آلمان روزی سرنوشت ساز است. از وقایع این روز دو واقعه اکنون در کانون توجه قرار گرفته است؛ نوامبر 1938 و شروع یورش گسترده و سازمان یافته نازی ها به یهودیان و نوامبر سی سال پیش (1989) که با فرو ریختن دیوار برلین راه وحدت دو آلمان در سوم نوامبر سال بعد هموار شد.

سال جاری در مراسم رسمی جشن های سی امین سالروز فروپاشی دیوار برلین شماری از سیاستمداران ارشد آلمان در پایتخت گرد آمدند و یاد و خاطره این روز را گرامی داشتند.

یکی از محورهای اصلی سخنان فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان در این روز، قدردانی و سپاسگزاری از کوشش تمام کسانی بود که در یک جنبش صلح آمیز تا برچیده شدن دیوارهای میان دو بخش شرقی و غربی برلین ایستادگی کردند.

به گزارش دویچه وله، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در این مناسبت از همگان خواست آزادی را به عنوان مهم ترین دستاورد رویدادهای سال 1989 پاس بدارند و در برابر خصومت ورزی های جدید از آن حفاظت نمایند.

مرکل در این مراسم گفت: نهم نوامبر به گونه ای خاص تجلی ترسناک ترین و شادمانه ترین لحظات تاریخ ماست و به ما نهیب می زند که مصممانه علیه نفرت پراکنی، نژادپرستی و یهودی ستیزی بایستیم.

وی تاکید نمود: هیچ دیواری که انسان ها را از هم جدا و آزادی را محدود کند، به آن اندازه بلند و عریض نیست که قابل درهم فروریختن نباشد.

در مراسم رسمی یادبود فروپاشی دیوار برلین، در کنار سران چهار کشور شرق اروپا، شمار کثیری از دیپلمات های خارجی ساکن پایتخت و چهره های شاخص سیاسی آلمان نیز حضور داشتند.

سه دهه پیش در چنین روزی و به دنبال هفته ها اعتراض مسالمت آمیز در برلین شرقی و شمار دیگری از شهرهای مهم شرق آلمان، پایان رهبران جمهوری دموکراتیک آلمان در مقابل شهفرایندان معترض تسلیم شدند و راه عبور آنها به سمت غربی برلین را باز گذاشتند.

به این ترتیب تخریب دیواری به طول حدود 169 کیلومتر که نزدیک به سه دهه دو بخش برلین را جدا نموده بود شروع شد و یک سال بعد دو کشور آلمان غربی و جمهوری دموکراتیک آلمان پس از 41 سال دوباره به هم پیوستند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،نسخه اتحاد ژرمن ها برای عبور از دیوار

12:03 ::

1397،7،14

منبع: ایران آنلاین

به "شریک قابل احترام بمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریک قابل احترام بمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید