فرایند استیضاح ترامپ رسمیت یافت

به گزارش لحظه عکاسی، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ این لایحه را برای رای گیری به صحن علنی این مجلس فرستاد.

فرایند استیضاح ترامپ رسمیت یافت

بنابر قوانین کنگره، رای گیری در کمیته قضایی نخستین گام قانونی برای به رای گذاشتن لایحه استیضاح در صحن علنی مجلس نمایندگان است که انتظار می رود طی روزهای آینده روی دهد.

قرار بود این رای گیری عصر روز پنجشنبه برگزار شود اما با بحث و اختلاف نظر میان اعضای دموکرات و جمهوری خواه کمیته قضایی که از صبح پنجشنبه شروع شده بود به حدود نیمه شب کشید و نمایندگان موافق و مخالف 14 ساعت با هم بحث کردند.

اگرچه تصویب این لایحه در کمیته قضایی مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات هاست تقریبا قطعی بود اما با مکتوب شدن این رای گیری فرآیند قانونی استیضاح ترامپ رسمیت یافت.

بدین ترتیب، دونالد جی. ترامپ، چهارمین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا لقب می گیرد که از سوی کنگره رسما برای استیضاح او اقدام شده است.

دموکرات ها که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند در لایحه استیضاح، ترامپ را به سوء استفاده از قدرت و مانع تراشی بر سر تحقیقات کنگره متهم نموده اند و معتقدند که ترامپ به همین دو دلیل دیگر کفایت لازم برای نشستن بر جایگاه ریاست جمهوری را ندارد.

این در حالی است که جمهوری خواستار و در راس آنها ترامپ هر دو اتهام را رد می نمایند و با انتقاد از فرایند تحقیقات استیضاح، دموکرات ها را به کوشش برای کودتا و ابطال نتایج انتخابات سال 2016 متهم می نمایند.

به گزارش بی.بی.سی ترامپ، روز آدینه در واکنشی دوباره به استیضاح خود آن را فریب کارانه و قلابی خواند و فرایند شکل گیری آن را محکوم کرد.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان که جرولد نادلر، دموکرات، ریاست آن را بر عهده دارد روز آدینه پس از تنها 10 دقیقه شنیدن اظهارات اعضاء به رای نشست و دو لایحه استیضاح را که یکی به اتهام سوء استفاده از قدرت و دیگری به مانع تراشی بر سر تحقیقات کنگره مربوط بود با 23 رای موافق در برابر 17 رای مخالف تصویب کرد.

جمهوری خواستار جرولد نادلر، رئیس این کمیته را مورد انتقاد قرار دادند که چرا بنا بر دستور جلسه کمیته همان پنجشنبه شب، رای گیری را برگزاری ننموده و گفتند نادلر به عمد رای گیری را به روز آدینه منتقل نموده تا از پوشش تلویزیونی بهتری بهره ببرد.

اما دموکرات ها هم می گویند در جریان جلسه دیروز، پنجشنبه، جمهوری خواستار با طرح درخواست افزدون تبصره و متمم های متعدد باعث شدند جلسه 14 ساعت طول بکشد و عملا به نیمه شب برسد.

در لایحه مربوط به سوء استفاده از قدرت ترامپ متهم شده است که با سوء استفاده از قدرت خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا کوشش نموده از یک کشور خارجی برای پیشبرد منافع سیاسی خود سود ببرد.

مبنای شکل گیری این لایحه به درخواست ترامپ از دولت اوکراین برای اعلام علنی تحقیق درباره فساد اقتصادی هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ باز می شود.

دموکرات ها معتقدند ترامپ با معطل نگه داشتن یاری 400 میلیون دلاری کنگره به اوکراین، کوشش نموده این کشور را وادار به انجام تحقیقاتی کند که انتشار اخبار مربوط به آن به شهرت و محبوبیت جو بایدن، از نامزدهای پیشتاز دموکرات ها لطمه بزند.

لایحه دیگر استیضاح به موضوع مانع تراشی بر سر تحقیقات کنگره تعلق دارد و طی آن ترامپ متهم شده که با ممنوع المصاحبه کردن مقام ها و کارمندان کاخ سفید عملا جلوی تحقیقات کنگره به عنوان شاخه مستقل قدرت که وظیفه قانونی برای تحقیق درباره فساد دولت را دارد، مختل نموده است.

رهبران دموکرات کنگره تصمیم گرفته اند که لایحه استیضاح ترامپ را در 9 صفحه تدوین نمایند و محور اصلی آن را این اتهام قرار دهند که رئیس جمهوری آمریکا با اقدامات فاسد خود به ملت خیانت نموده است.

واکنش کاخ سفید چه بوده؟

روز آدینه ترامپ که در کاخ سفید میزبان رئیس جمهوری پاراگوئه بود به لحظه عکاسی گفت از نظر او فرایند شکل گیری تحقیقات استیضاح دسیسه چینی از سوی دموکرات هاست و قلابی و فریبکارانه است.

او گفت که اقدامات دموکرات ها فلسفه شأن نزول استیضاح را بی اهمیت جلوه می دهد و این که دموکرات ها با این کارها حماقت خودشان را نشان می دهند.

او اضافه کرد: این موضوع تاسف باری برای کشور است اما ظاهرا برای من به لحاظ سیاسی خیلی هم خوب است.

حالا چه خواهد شد؟

انتظار می رود با تصویب لایحه استیضاح در کمیته قضایی، روزهای آینده مجلس نمایندگان در صحن علنی این لایحه را به رای بگذارد.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان روز گذشته گفت اعضای حزبش را برای رای دادن به لایحه استیضاح تحت فشار قرار نخواهد داد و اجازه خواهد داد که آنها شخصا در این رابطه تصمیم بگیرند.

چندین نفر از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان که همین زمستان سال گذشته وارد کنگره شدند از ایالات و مناطقی هستند که جمهوری خواستار سابقه اکثریت در آنجا را دارند و اکنون دموکرات ها بیم آن دارند که با توجه به انشقاق جامعه آمریکا بر سر مساله استیضاح ترامپ، ممکن است نمایندگان این مناطق در انتخابات میان دوره ای آینده که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در اوایل نوامبر سال آینده برگزار خواهد شد، کرسی خود را از دست بدهند.

در مجلس سنا چه اتفاقی خواهد افتاد؟

انتظار می رود که مجلس نمایندگان که اکثریت آن با دموکرات هاست روزهای آینده لایحه استیضاح ترامپ را تصویب کند و آن را تقدیم مجلس سنا کند.

آن طور که گزارش شده مجلس سنا که اکثریت آن را جمهوری خواستار در دست دارند خود را آماده می نماید که در ماه ژانویه و بازگشت از تعطیلات کریسمی و سال جدید میلادی، جلسات استیضاح را برگزار کند.

آن طور که از اظهارات میچ مک کانل، رئیس این مجلس و دیگر سناتورهای جمهوری خواه بر می آید آنها با برگزاری اجاقتصادی و سریع این جلسات بیشتر موافقند.

روز پنجشنبه، سناتور میچ مک کانل، رهبر کهنه کار جمهوری خواستار سنا در تبادل نظر با شبکه فاکس نیوز گفت که شانس برکناری ترامپ در سرانجام جلسات استیضاح صفر است.

او همچنین تاکید نمود که در جریان جلسات استیضاح با وکلای کاخ سفید همکاری نزدیکی خواهد داشت: هر آنچه که در خلال این جریان انجام خواهم داد را با هماهنگی کمیته حقوقی کاخ سفید خواهد بود و میان موضع ما و موضع رئیس جمهوری در قبال چگونگی پیش بردن جلسات استیضاح تفاوتی وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که ترامپ گفته تمایل دارد که شاهدانی چون جو بایدن و هانتر، پسر او را به جلسات استیضاح در سنا احضار کند. ترامپ می گوید هانتر بایدن که پیش تر با دستمزدی بالا به عضویت هیات مدیره بزرگترین شرکت نفت و گاز اوکراین درآمده بود تنها به اعتبار نام پدرش که در آن موقع معاون باراک اوباما بود به این سمت دست یافته و از این نظر بایدن و پسرش متهم به فساد اقتصادی هستند.

اتهامی که بایدن ضمن رد کردن آن می گوید چند سال پیش تحقیق و تفحص اولیه از سوی دولت اوکراین هیج مبنای قانونی برای طرح اتهام فساد علیه او و شرکت نفت و گار بوریسما اوکراین پیدا نکرد و ترامپ تنها میخواهد با اضافه کردن اطلاعات نادرست و عوض کردن داستان از این ماجرا برای تخریب رقیب سیاسی خود استفاده کند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی

منبع: ایران آنلاین

به "فرایند استیضاح ترامپ رسمیت یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند استیضاح ترامپ رسمیت یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید