استفاده از یک آنتی اکسیدان طبیعی تاثیر مثبتی در شبکیه چشم دارد

به گزارش لحظه عکاسی،تحلیل رفتن لکه زرد (ماکولا) بر اثر کهولت سن، یکی از علل اختلال بینایی در جمعیت مسن است که روش های درمانی محدودی برای آن وجود دارد.

استفاده از یک آنتی اکسیدان طبیعی تاثیر مثبتی در شبکیه چشم دارد

یکی از علل مهم بروز این بیماری استرس اکسیداتیو است که با صدمه زدن به اپی تلیوم رنگدانه دار شبکیه منجر به بروز اختلال در گیرنده های نور می شود.

از این رو محققان ، با هدف بررسی کروکتین، یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده زعفران، بر مدل آزمایشگاهی تحلیل لکه زرد، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن مدل بیماری با القای استرس اکسیداتیو بر رده سلولی ARPE19 ساخته شد، سپس اثر کروکتین بر این سلول ها با روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از کروکتین پیش از القای استرس اکسیداتیو اثر آن بر سلول ها را کاهش داده، از سلول ها در برابر عوارضی مانند تخلیه انرژی (ATP) بین سلولی، متراکم شدن هسته، تخریب اتصالات بین سلولی و اسکلت سلول ها، محافظت می کند.

کروکتین کاهش اثر استرس اکسیداتیو را با حفاظت از راستاهای حیاتی سلول، مانند راستا تولید انرژی انجام می دهد.

به طورکلی نتایج این پژوهش نشان می دهد، استفاده از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند کروکتین می تواند اثر استرس اکسیداتیو بر سلول های شبکیه را کاهش دهد پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش دهد و یا متوقف کند.

پدیده کریمی، علی قیصری، دکتر لیلا ستاریان، دکتر ماریوس ادر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه درسدن آلمان این پروژه را به نتیجه رساندند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استفاده از یک آنتی اکسیدان طبیعی تاثیر مثبتی در شبکیه چشم دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از یک آنتی اکسیدان طبیعی تاثیر مثبتی در شبکیه چشم دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید