تعویق مجدد دادگاه پرونده باتوکایف؛ چه کسی از فرسایش پرونده سود می برد؟

به گزارش لحظه عکاسی، به نظر می رسد به تعویق افتادن پفراینده باتوکایف و وارد شدن آن به فرایند فرسایشی، با توجه به نزدیک شدن به بازه انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی در سال 2020 و احتمال انتشار برخی اطلاعات از سوی آتامبایف، بیش از همه به نفع رئیس جمهور سابق باشد.

تعویق مجدد دادگاه پرونده باتوکایف؛ چه کسی از فرسایش پرونده سود می برد؟

به گزارش گروه بین الملل لحظه عکاسی، پرونده مربوط به آلماس بیک آتامبایف، رئیس جمهور سابق قرقیزستان به یک جدال سیاسی و حقوقی تمام عیار در این جمهوری آسیای مرکزی تبدیل شده است. علی رغم حساسیت ها و اهتمام ویژه دولت سورانبای جین بیک اف، پرونده اتهامات آتامبایف همچنان به نتیجه نرسیده و به نظر می رسد وارد یک فرایند فرسایشی به منظور حساسیت زدایی و کاهش تنش ها شده است. با این حال، به نظر می رسد هر چه فاصله بسته شدن این پرونده با برگزاری انتخابات مجلسی پیش رو کمتر باشد، جناح های مقابل آتامبایف با سهولت بیشتری می توانند برنامه های خود را پیگیری نمایند. طبیعتا آتامبایف حتی اگر در بازداشت هم باشد ظرفیت قابل توجهی به ویژه برای به چالش کشیدن جناح های مقابل دارد.

آخرین نقطه عطف در پرونده آتامبایف پس از قضایای کوی تاش و دستگیری وی توسط نیروهای امنیتی در اواخر ماه اکتبر به وقوع پیوست. در آن زمان اتاق قانون اساسی قرقیزستان درخواست وکلای آتامبایف مبنی بر غیرقانونی بودن لغو مصونیت وی را رد کرد و گفت این اقدام مجلس منطبق بر قانون اساسی این کشور بوده است. پس از آن بود که مجددا دوره بازداشت موقت وی تمدید شد و تیم حقوقی و سیاسی آتامبایف موارد دیگری را مطرح کردند. اظهار اتهاماتی از تصویب غیرقانونی و سریع تفاهم نامه دریافت وام برای مدرنیزاسیون نیروگاه حرارتی بیشکک با نفوذ شخصی اصیلبیک جین بیک اف، برادر رئیس جمهور و رئیس وقت مجلس این کشور، آخرین اقدامی بود که از سوی جناح حامی آتامبایف صورت گرفت. در آخرین اقدام سیاسی نیز که در اوایل ماه نوامبر صورت گرفت، شماری از نمایندگان مجلس به دیدار آتامبایف در بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی رفته و از شرایط وی آگاه شدند.

سرگئی اسلساروف، وکیل آتامبایف نیز روز گذشته ضمن اعتراض به روندهای تحقیقات حقوقی از پرونده موکلش، گفت که آتامبایف به دلیل نقض مراحل بازپرسی، از شهادت دادن و مشارکت در بازپرسی های رو در رو امتناع می ورزد. وی همچنین یادآور شد که جلسه دادگاه مربوط به آزادی غیرقانونی عزیز باتوکایف ممکن است بدون حضور لحظه عکاسی برگزار شود. از همین رو، آتامبایف نیز در این جلسه دادگاه شرکت نخواهد کرد. وی در ادامه تصریح کرده است: این غیرممکن است که جلسه دادگاه بدون حضور آتامبایف برگزار شود و از سوی دیگر نیز، آوردن وی به جلسه دادگاه به اجبار، غیرقانونی است.

با این حال جلسه دادگاه مربوط به آزادی غیرقانونی باتوکایف روز گذشته در دادگاه منطقه پرومایسکی شهر بیشکک شروع شد. همانطور که پیش بینی می شد، آتامبایف از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد و وکلای وی گفته اند که برگزاری جلسه دادگاه بدون حضور وی غیرقانونی است. با این حال ایندیرا ژولدوبایوا، دادستان کل قرقیزستان، انکولوژیست امیل ماکیمبیت اف، و نیز یکی از معاونین آزمایشگاه به نام ایرینا تسوپوا، که از جمله شاهدین ماجرا هستند به جلسه محاکمه آورده شدند.

با این حال پیش از شروع جلسه محاکمه، منشی دادگاه خبر داد که یکی از متهمین اصلی پرونده، یعنی عبدالحلیم رایمژانوف، نیز نمی تواند برای شرکت در جلسه محاکمه در دادگاه حاضر شوند. وی دارای شرایط جسمی نامناسبی بوده و بستری شدن وی در بیمارستان و آمادگی او برای جراحی ستون فقرات، در نهایت موجب شد که جلسه دادگاه به تعویق بیفتد.

با این حال یک پرسش اساسی در اینجا این است که به تعویق افتادن مداوم جلسات دادگاه و ورود پرونده به بن بست های حقوقی و روندهای فرسایشی بیش از همه به نفع چه کسی است؟ دولت جین بیک اف یا آتامبایف؟

یک نقطه عطف در فضای سیاسی قرقیزستان را می توان انتخابات مجلسی قرقیزستان در نظر گرفت. در اکتبر سال 2020 در قرقیزستان انتخابات مجلسی پیش رو است و علاوه بر آن، انتخابات شوراهای محلی نیز در ماه آوریل قرار است برگزار شود. به طول انجامیدن هر چه بیشتر پرونده، می تواند از یک سو تایید نماینده بی اساس بودن اتهامات علیه آتامبایف بوده و بیش از پیش بتواند سناریوی سیاسی بودن پرونده حقوقی وی را به نمایش بگذارد. از سوی دیگر نیز آتامبایف در دوره 5 ساله ریاست جمهوری اش دسترسی قابل توجهی به یک سری اسناد، پرونده ها و داده های سیاسی داشته که هم زمانی ارائه این داده ها با برگزاری جلسات پرحاشیه دادگاه، در کنار فضای سیاسی انتخاباتی، می تواند ورق را به نفع وی باز گرداند. از همین منظر، آتامبایف نهایت تلاش خود را برای به تعویق انداختن جلسات دادگاه به خرج داده و از سوی دیگر نیز، دولت تلاش خواهد کرد با هر ابزار ممکن سریع تر پرونده را به اتمام برساند. با این حال، مشخص نیست آیا پرونده های دیگر آتامبایف در موضوعات دیگر نیز آیا در اولویت پرونده باتوکایف پیگیری خواهند شد، یا صحنه جدال سیاسی مذکور در همین پرونده باقی خواهد ماند.

تصویری که نمایندگان مجلس قرقیزستان از آتامبایف در زندان ارائه دادند، دقیقا موید چنین تحلیلی است. به گفته ایرینا کاراموشکینا، آتامبایف 63 ساله شرایط جسمی مناسبی داشته و در بازداشتگاه مشغول مطالعه، به ویژه ادبیات کلاسیک است. او همچنین در بازداشتگاه ورزش هم می کند و از روحیه خوبی برخوردار است. او همچنین ضمن درخواست آزادی اطرافیانش، قول داده که جین بیک اف ها را می بخشد.

گفتنی است پرونده عزیز باتوکایف را می تواند پیچیده ترین و مهم ترین پرونده حقوقی سال های اخیر قرقیزستان در نظر گرفت. وی که در نتیجه تحولات سال 2005 به اتهام مشارکت در قتل بازداشت شده بود، در آوریل سال 2013 از زندان مرخصی گرفته و از قرقیزستان خارج می شود. پیش تر پزشک های وی با اثبات آن که وی مبتلا به بیماری سرطان خون است و نیاز است برای مداوا از کشور خارج شود، وی را آزاد کرده بودند. با این حال به زودی مشخص شد که اسناد ارائه شده در خصوص بیماری باتوکایف جعلی بوده و وی مبتلا به هیچ بیماری ای نبوده است. در نتیجه شمار زیادی از افراد از جمله پزشکان، تکنیسین های آزمایشگاه، مقامات قضایی و چهره های سیاسی در نتیجه این قضیه بازداشت شدند. در نهایت پس از مدتی با افزایش دامنه تنش های سیاسی، پرونده باتوکایف به آتامبایف، رئیس جمهور سابق نیز رسید. پیش تر وزارت امور داخلی قرقیزستان آتامبایف را به درگیری مستقیم در فرایند آزادی باتوکایف متهم کرده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تعویق مجدد دادگاه پرونده باتوکایف؛ چه کسی از فرسایش پرونده سود می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق مجدد دادگاه پرونده باتوکایف؛ چه کسی از فرسایش پرونده سود می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید