پیشنهاد ثبت احوال برای تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی

به گزارش لحظه عکاسی، خبرنگاران: رئیس سازمان ثبت احوال کشور از پیشنهاد تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی در نشست رؤسای ثبت احوال در تایلند خبر داد.

پیشنهاد ثبت احوال برای تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی

به گزارش لحظه عکاسی، جلسه ای با حضور پرفسور لوپز و میکلسون مشاوران بین المللی سازمان بهداشت جهانی و رئیس، معاونین و مدیران سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد.

در این جلسه رئیس سازمان ثبت احوال کشور ضمن خوش آمدگویی به مشاوران بین المللی سازمان بهداشت جهانی گفت: ایران جمعیتی بالغ بر 77 میلیون و 800 هزار نفر دارد که 30درصد آن در روستاها و 70درصد آن در شهرها زندگی می کنند.

محمد ناظمی اردکانی با اشاره به اینکه 51درصد جمعیت را آقایان و 49 درصد جمعیت را خانم ها تشکیل می دهند، گفت: به طور میانگین سالانه یک میلیون و 400 هزار ولادت و نزدیک به 400 هزار فوت در کشور به ثبت می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ترکیب سنی جمعیت ایران به سوی سالمندی پیش می رود گفت: برای مقابله با این مسئله سیاست های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام شد که این سیاست ها هم بعد کیفیتی و هم بعد کمیتی جمعیت را در بر می گیرد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه خانواده های ایرانی یارانه دریافت می کنند برای ثبت ولادت در کشور مسئله ای وجود ندارد و 98 درصد ولادتها در مهلت قانونی 15 روزه ثبت می گردد.

وی با اشاره به اینکه بدون صدور گواهی فوت توسط ثبت احوال متوفی به خاک سپرده نمی گردد گفت: علت فوت در اعلامیه های فوت نیز ثبت می گردد، در بیمارستان های بزرگ مراکز استانها و شهرستانها کنندگان ثبت احوال مستقر هستند و ولادت را ثبت و شناسنامه را تحویل والدین می دهند.

وی با بیان اینکه هر ایرانی یک شماره ملی مخصوص به خود دارد که در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور ثبت شده است گفت: در اقصی نقاط کشور ،شناسنامه، مکانیزه و مبتنی بر این شماره صادر می گردد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: با توجه به مکانیزه بودن و پایگاه محور بودن شناسنامه ها امکان جعل اسناد هویتی در ایران تقریبا صفر است. برای هرچه بهتر شدن خدمات ثبت احوال سعی کرده ایم از تجربه کشورهای دیگر به ویژه کشورهای آسیای میانه و کشورهای اسلامی بهره مند شویم که شرکت در نشست روسای ثبت احوال تایلند در این راستا می باشد.

وی افزود: برای تمامی موضوعاتی که به جامعه بشری بر می گردد سازمانی وجود دارد که توسط سازمان ملل متحدد حمایت می گردد اما متاسفانه برای ثبت وقایع حیاتی چهارگانه که امری بسیار مهم است هیچگونه سازمانی وجود ندارد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور، بدین منظور پیشنهاد تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی را ارائه کرد.

در ادامه مشاور بین المللی سازمان بهداشت جهانی از این پیشنهاد استقبال کرد و گفت: با توجه به اینکه 22 سال در سازمان ملل متحد فعالیت داشته ام همیشه کمبود چنین سازمانی را احساس می کردم و این موضوع بایستی در نشست روسای ثبت احوال در تایلند عنوان گردد.

میکلسون افزود: من تا کنون هیچ کشوری را ندیده ام که بخواهد اینگونه اطلاعات جمعیتی کشور خود را ارائه دهد.

منبع: تسنیم

به "پیشنهاد ثبت احوال برای تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد ثبت احوال برای تشکیل سازمان ثبت وقایع حیاتی بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید